Bądź zadowolony z pracy zdalnej. Nasz sposób na dom i biuro w twoich czterech ścianach.

Przestrzeń prywatna i  przestrzeń pracy nie muszą ze sobą walczyć. Skoro i tak żyjemy w czasach, w których home office nie jest ekstrawagancją zarezerwowaną jedynie dla wąskich grup zawodowych, a jest, już od ponad roku, koniecznością dla niezliczonej liczby branż, czas zadbać o odpowiednią organizację przestrzeni pracy i życia w naszych czterech ścianach.

Myślę, że rok temu każdy z nas zaczął od wykorzystania stołu w kuchni lub stolika w salonie. Jasne, na start wystarczy, ale wraz z upływem kolejnych tygodni stół przestaje być miejscem spotkań rodziny oraz nigdy nie staje się biurkiem. Na powierzchni blatu powstaje pole bitwy, a wrażeń przecież nam nie brakuje.

Zapewne zadbaliście o dzieci – mają biurko, regał i segregatory, osobne pomieszczenie swojego pokoju, w którym mają większą szansę skupić się i edukować.

A co z Wami?
Mamy kilka sugestii, dających wytchnienie nie tylko dotyczące układu mebli w pomieszczeniu, ale przede wszystkim dających szansę na przestrzeń dla naszych emocji i myśli, skupienie i odpoczynek.

Zaczynamy od propozycji zakładającej posiadanie miejsca na wstawienie dodatkowego mebla, tj. biurka i regału,

alternatywnie – stworzenie zabudowy, której część przeznaczona jest dla naszej pracy, gdzie schować można np. dokumenty.

Taka zabudowa pozwala na utrzymanie w ryzach żywiołu pracy biurowej, bez jego ekspansji w strefę prywatną. Poza tym, po zakończeniu pracy – zamykamy szafkę i w ten sposób „wychodzimy z pracy” również psychicznie, bowiem nie patrzymy na piętrzące się papiery czy projekty.

Zatem do konkretów:

1. Światło – to prawdziwe i to sztuczne

Przy aranżacji gabinetu w domu lub po prostu stanowiska do pracy zdalnej pamiętajmy, że najefektywniej pracuje się przy biurku, które jest w pobliżu okna. Naturalne światło jest dla człowieka bardzo ważne, a szybkie spojrzenie w dal nie tylko pozytywnie wpływa na psychikę, ale też na same oczy. Zmusza je do ćwiczeń. Jak widać 😉 same plusy! Jak okiem sięgnąć.

Dodatkowo, koniecznie lampa z odpowiednią odległością, barwą i intensywnością oświetlenia.

Odległość

Odległość pomiędzy żarówką, a oświetloną powierzchnią nie powinna przekraczać 35 cm. Jest to optymalna odległość sprawiająca, że miejsce pracy jest odpowiednio doświetlone, co pozwoli uniknąć problemów ze wzrokiem.

Intensywność oświetlenia

Optymalne oświetlenie powinno mieć natężenie 500 luksów, co zapewni nam żarówka o mocy 60W. Gdy decydujemy się na ekonomiczne oświetlenie LED, które pobiera mniej energii elektrycznej, jednocześnie produkując więcej światła, musimy pamiętać, że przelicznik żarnikowej żarówki na LED to ok 1:10,
czyli żarówka LED o mocy 6W, produkuje podobną ilość światła co 60-cio watowa żarówka starego typu.

Barwa

Najlepszym rozwiązaniem jest tu wybór neutralnego odcienia maksymalnie zbliżonego do naturalnego światła słonecznego, wiernie odwzorowującego kolory i poprawiającego koncentrację. Optymalna dla naszego wzroku jest temperatura barwowa 4 000 kelwinów. Światło takie pomaga w koncentracji i pozwala na wielogodzinną pracę przy biurku, która nie odbije się negatywnie na naszym wzroku.
Można też pójść drogą: w dzień zimne, wieczorem ciepłe.

2. Wydzielone miejsce – to jest moje biuro.

Wspominałam o tym na początku. Żeby strefy życia prywatnego i pracy nie walczyły ciągle o miejsce w naszym domu oraz naszej głowie, skorzystajmy z tego prostego, a jakże skutecznego rozwiązania:

Wyznaczenie granicy domu i gabinetu.

Jak to osiągnąć nie mając osobnego pomieszczenia?
Otóż – ustawieniem mebli.

Ustawiając biurko tyłem do przestrzeni domowej, a przodem do okna, dajemy sobie szansę na lepsze skupienie.
Mając biurko narożne możemy ustawić je tak, by siedzieć przodem do okna lub wykorzystując jego bryłę, wydzielić granice swojej przestrzeni pracy. W takim układzie okno powinno być po lewej stronie dla osób praworęcznych natomiast po prawej dla leworęcznych.

Strefę pracy oddzielić można dodatkowo regałem, przesłoną, biurkiem lub po prostu siedzeniem tyłem.

Pamiętaj o dostępie do prądu. Jeśli w miejscu, które zostało wybrane na home office nie ma gniazdka, postaraj się unikać plątaniny kabli i przedłużaczy w widocznym i często uczęszczanym miejscu. Prędzej czy później to skupisko kabli będzie symbolem dyskomfortu korzystania z przestrzeni, w której żyjesz i piętrzyć będzie (poza kurzem) ogromne niezadowolenie.
Warto zastosować przelotki w biurku lub listwę z gniazdami wpuszoną w blat (mediaport).

3. Biurko

Jeśli możemy zadbać o to, by rzeczy, z którymi obcujemy większość czasu, były ogólnie tę kwestię ujmując – dobre – zróbmy to. Biurko – to zdecydowanie mebel z podium podstawowego wyposażenia naszego otoczenia.

Twoje idealne biurko musisz zaprojektować sobie sam. Aby to zrobić weź pod uwagę „oczywiste oczywistości”, jak ilości potrzebnego miejsca
– do pracy (notatki, szkice, kalendarz),
– dla sprzętów (komputer, monitor, laptop, klawiatura, drukarka
– dla Twojej przestrzeni.
Zrównoważ to, zaaranżuj maksymalizując korzyści.

Przy projekcie nie zapominaj o swoim guście, o tym co lubisz: materiał, kolor, tekstura, kształt.

4. Siedzenie

Krzesło z kuchni zda egzamin na chwilę, później zaczną się problemy.
Pozwolę sobie teraz przywołać termin: ergonomia.

Ergonomia to nauka, która bada naturalne zachowanie i ułożenie ciała człowieka podczas wykonywania pracy. Dokładniej mówiąc, jaką pozycję przyjmują nasze ręce, nogi, głowa itd. podczas konkretnych czynności oraz to, jak te akcje wpływają na organizm i efektywność.
Brzmi to dość zawile, ale generalnie chodzi o to, że gdy pracownikowi jest wygodnie to i robota jest wykonywana lepiej. Eliminuje się zatem wszystkie utrudnienia i bariery, dostosowując miejsce pracy do człowieka ją wykonującego.

Pomimo, że jesteś w domu – jesteś w pracy – bądź pracownikiem, któremu jest wygodnie.

Fotel biurowy niekoniecznie jest w budżecie lub nawet w planach elementu naszego domowego wnętrza. Tutaj wyjdę trochę poza szablon – ale świetnie sprawdzi się piłka do ćwiczeń. Wykorzystaj to, że jesteś w domu i możesz usiąść naprawdę wygodnie i zdrowo.
Piłka pozwala na ciągłą zmianę pozycji oraz wymusza wyprostowaną pozycję.

5. Rośliny

Koniecznie! W pomieszczeniu pełnym elektroniki należy szczególnie zadbać o jakość powietrza. Polecają się pierzaste paprocie, dostojne skrzydłokwiaty i smukłe sansewierie. Nie zapominajmy również regularnie wietrzyć pomieszczenie, poprawia to koncentrację i samopoczucie.

Zadbaj o siebie – zrób sobie piękne miejsce pracy, po swojemu.